PZU SA nawiązał współpracę z NCBR

11 marca został podpisany list intencyjny między PZU a Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, na mocy którego obie instytucje rozpoczną współpracę w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych. List został podpisany podczas specjalnej konferencji prasowej w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w której wezięli udział przedstawiciele resortu, NCBR i ubezpieczyciela. MNiSW reprezentowali Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Gowin i Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w ministerstwie, NCBR – Jerzy Kątcki, zastępca dyrektora, kierujący działalnością Centrum, natomiast PZU SA – Michał Krupiński, prezes zakładu i Paweł Surówka, członek zarządu.

Umowa zakłada stworzenie wehikułu inwestującego w fundusze venture capital. Do jego zadań będzie należało przyciągnięcie do Polski funduszy i innowacyjnych spółek z Europy. Głównym inwestorem i zarządcą będzie PZU SA, który będzie mógł inwestować aż 200 mln zł. W sumie mają powstać fundusze o kapitalizacji wynoszącej ok. 1 mld zł. Dostęp do pieniędzy będą miały nie tylko polskie spółki, ale także zagraniczne jednostki.

NCBR stworzył mechanizmy umożliwiające wehikułowi dodatkowe wynagradzanie inwestowania w Polsce. Z dofinansowania mają skorzystać głównie małe i średnie przedsiębiorstwa. Na najwięcej pieniędzy mogą liczyć takie sektory jak m.in. biotechnologia, zrównoważona energetyka, gospodarka odpadami, przemysł rolno-spożywczy, chemiczny czy lotniczy.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes