Sprzedaż PZU Litwa

2 lutego 2015 roku, grupa PZU sprzedała na podstawie umowy oddział PZU Litwa, norweskiej grupie GjensidigeForsikring ASA. Sprzedaż oddziału to skutek uzgodnień, jakie grupa PZU zawarła podczas starań o zgodę na przejęcie LietuvosDraudimas od grupy RSA Insurance lidera litewskiego rynku asekuracyjnego
Zgodnie z komunikatem, jakie opublikowało PZU, PZU litwa zostało sprzedane 1.761.941 akcji zwykłych imiennych o jednostkowej wartości 100 litów (28,96 euro), co stanowiło 99,879% wszystkich akcji w kapitale litwskiej spółki. transakcje ocenia się na wartość ok. 54 mln euro.

Sprzedaż akcji litewskiego oddziału PZU była uzależniona od spełnienia warunków takich jak niezgłoszenia sprzeciwu przez Bank Litwy, uzyskania zgody od Litewskiej Rady Konkurencji, a także estońskiego i litewskiego organu antymonopolowego. Zamknięcie transakcji uzależnione jest także od całości wydzielana aktywów oraz zobowiązań PZU Liwta przede wszystkim związanych z działanością prowadzona przez oddziały PZU Litwa w Łotwie i Estonii.
Bank Litwy musi także wyrazić zgodę na przedterminową spłatę pożyczki podporządkowanej, która PZU udzieliła PZU Litwa. Warunkiem jest także spłata pożyczki przez litewski oddział. Aby norweska spółka mogła nabyć akcji PZU Litwa, wyrazić zgodę musi na to norweska Komisja Nadzoru Finansowego. Mniejszościowy akcjonariusz PZU Litwa musi się także zrzec prawa do pierwokupu co do 0,121% udziałów lub odsprzedać te akcje grupie PZU. Litewska komisja rzadowa, w celu uzyskania pełnej swobody działania, musi wyrazić zgodę na zakup akcji przez norweska grupę lub zadeklarować pisemnie, ze nie jest ona wymagana.

Aby transakcja była spełniona, warunki musza być spełnione do 30 listopada. Jeśli terminy nie zostaną dotrzymane, obie strony umowy będą uprawnione do rozwiązania umowy.

5.00 avg. rating (98% score) - 1 vote